Archive for 2018

Dr Elsa Richardson, Conal McStravick, and Shireen Taylor
Exquisite Corpse Roundtable Event
Tues 1 May, 6-8pm 2018
Event & Talk
Janie Nicoll and Ailie Rutherford
In Kind Soapbox
Sun 6 May, 5.30-6.30pm 2018
Event & Talk
Tryout – Family Weekend: Glasgow International
28 & 29 April, 12-4pm 2018
Event
Professor Roderick Brown
Geology in the Gallery
Thur 26 April, 5.30-6pm 2018
Event & Talk
Extended Tour – Saturday
Sat 28 April, 12pm-3pm 2018
Event
Extended Tour – Wednesday
Wed 2 May, 12pm-3pm 2018
Event
Curator Tour – West & East (BSL interpreted)
Sun 6 May, 12pm-4pm 2018
Event
Curator Tour – City Centre
Tue 1 May, 2.30-4pm 2018
Director's Programme
Curator Tour – South
Fri 27 April, 2.30pm-4pm 2018
Event
MVB
Living Lipstick (N-E-U P-N-E-U-M-A-T-I-C-S ! Performance)
Sunday 6 May, 6pm 2018
Event & Performance
MVB
Showroom Dummy (N-E-U P-N-E-U-M-A-T-I-C-S ! Performance)
Sat 28 April, 4pm Sat 5 May, 4pm 2018
Event & Performance
MVB
Devil's Milk (N-E-U P-N-E-U-M-A-T-I-C-S ! Performance)
Fri 27 April, 6pm Fri 4 May, 6pm 2018
Event & Performance
Sam Keogh
Cellular World: Kapton Cadaverine Performance
Sat 21 April, 12pm 2018
Event & Performance
Bilocations: Ross Birrell and Adam Szymczyk in conversation
Sat 21 April, 11am-12.30pm 2018
Event & Talk
Elizabeth Hudson, Susan Deighan, David Whyte, Dr Massimo Giovanardi
Brand Glasgow
Wed 25 April 6.30-8.15pm 2018
Event & Talk
Elizabeth Hudson, Tim Sandys and Bobby Sayers
Tilting at Windmills
Mon 7 May, 3pm 2018
Event
iQhiya
Plenary
Fri 20 April, 6pm 2018
Event & Performance
Pablo Arboleda, Edward Hollis, Chris Leslie, Hussein Mitha, Marija Nemcenko, Evelina Simkute, Owen Hatherley
BRUT Europe
Thu 7 May, 3pm - 9pm 2018
Event & ScreeningTalk
Ruth Barker, Jasper Coppes, Alan Currall, Sarah Forrest, Susan Brind, Jim Harold, Shona Macnaughton, Duncan Marquiss, Shauna McMullan, and Joanna Peace
Cabinet Interventions: Performances and Events - Friday
Fri 20 April, 3-6pm 2018
Event & Performance
Ulrike Ottinger
Still Moving: Under Snow, 2011
Mon 7 May 7, 5-7pm 2018
Event & Screening
Ulrike Ottinger
Still Moving: Korean Wedding Chest, 2008
Fri 4 May, 5-7pm 2018
Event & Screening
Ulrike Ottinger
Still Moving: Johanna d’Arc of Mongolia, 1989
Mon 30 April, 5-7.30pm 2018
Event & Screening
Ulrike Ottinger
Still Moving: Dorian Gray in the Mirror of the Yellow Press, 1984
Sun 29 April, 3-5.30pm 2018
Event & Screening
Ulrike Ottinger
Still Moving: Freak Orlando, 1981
Fri 27 April, 5-7.30pm 2018
Event & Screening
Ulrike Ottinger
Still Moving: Ticket of No Return, 1979
Mon 23 April, 5-7pm 2018
Event & Screening
Cause & Effect
Jot & Tittle
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 9am-5pm 2018
Exhibition
The GSA School of Fine Art Public Lecture Series Presents: Nadia Myre
Thu 19 April, 11am-12:30pm 2018
Event & Talk
Ulrike Ottinger
Artist Talk
Friday 20 April, 3-4pm 2018
Event & Talk
Glasgow International & Creative Europe Roundtable
Thu 3 May, 2-3.30pm 2018
Event & Talk
Glasgow Open Dance School (G.O.D.S)
Contemporary African Dance: Workshop with Erick Mauricia Valentin
Sun 29 April, 2pm-4.30pm 2018
Event
Glasgow Open Dance School (G.O.D.S)
Self Care Movement Practices: Workshop with Julia Scott
Sun 29 April, 11am-1pm 2018
Event
Glasgow Open Dance School (G.O.D.S)
Reading Group
Sat 28 April, 6pm-8pm 2018
Event
Glasgow Open Dance School (G.O.D.S)
Dancing with Care / Caring for Dance: Workshop with Romany Dear
Sat 28 April, 2pm-5pm 2018
Event
Glasgow Open Dance School (G.O.D.S)
Presenting Les Ballets Negres: Workshop with Ashanti Harris
Sat 28 April, 11am-12.30pm 2018
Event
Linda Stupart
Queer Futures; Queer Bodies with Linda Stupart
Sun 6 May, 12-5pm 2018
Event
sorryyoufeeluncomfortable
Queering the Black Atlantic
Sat 21 April, 3.30-5.30pm 2018
Event
sorryyoufeeluncomfortable
Black British Shorts: Curated Screening and Performance
Friday 22 April, 4pm-6pm 2018
Event & PerformanceScreening
sorryyoufeeluncomfortable
Artists Roundtable
Fri 20 April 3pm-5pm 2018
Event & Talk
sorryyoufeeluncomfortable
On Translation: Seminar with Halima Haruna
Thursday 19 April 2pm-4.30pm 2018
Event & ScreeningTalk
Lucy Beech
Cannibals/Me and Mine/Pharmakon
Sun 6 May, 1.30pm3pm and 4.40pm 2018
Event
Katherine Araniello
Katherine Araniello presents Death Awareness
Fri 4 May, 1-5pm 2018
Event & Performance
Soft Play
Alternative Mourning Clothing Workshop (Session 1)
Wed 2 May, 2pm-4pm 2018
Event
Soft Play
Alternative Mourning Clothing Workshop (Session 2)
Sat 5 May, 2pm-4pm 2018
Event
Toby Paterson and Jude Barber
Screening, Artist's Talk and Conversation
Tue 24 April, 6.30-8.30pm 2018
Event & ScreeningTalk
Ash Reid and Liene Rozite, Lila Matsumoto, Lucia Farinati and Claudia Firth, and Rachel Aggs
Listen Out, Listen In
Mon 7 May, 12-8pm Fully accessible, including parking and accessible toilets. Please note that wheelchair access is via Granville Street entrance. 2018
Event & Performance
Marie Thompson
Noise, mediation, reproduction
Sat 5 May, 2-5pm Fully accessible, including parking and accessible toilets. Please note that wheelchair access is via Granville Street entrance. 2018
Event
Eothen Stearn and Mark Briggs
The Listening I Speaks With Care
Sun 22nd April, 2.30pm Partially accessible.   2018
Event & Performance
Dragon Palace Entertainment / Urara Tsuchiya and Richard Dodwell
Fri 27 April, 8pm-11pm 2018
Event & Performance
Tai Shani
Dark Continent: SEMIRAMIS - Performances
Performance times Thur 19 April1.30pm-3.30pm Fri 20 April12.30pm; 2.30pm; 4.30pm; 7.30pm Sat 21 April12.30pm; 2.30pm; 4.30pm Sun 22 April12.30pm; 2.30pm*; 4.30pm* *These performances will have BSL interpretation Performances will start at the times listed above – no late comers will be permitted. Duration: 45 minutes. Free, no booking required. *Please note these performances contain extreme and adult content 2018
Event & Performance
Glasgow International 2018 Cycle Tour (Sunday)
Sun 6 May, 2pm-4.30pm 2018
Event
Tai Shani
Artist Talk
Sat 5 May, 6-8pm 2018
Event & Talk
Glasgow International 2018 Cycle Tour (Saturday)
Sat 5 May, 2pm-4.30pm 2018
Event
The Unspeakable Freedom Device: Screening and Artist Talk
Wed 2 May, 7pm-pm 2018
Event & ScreeningTalk
Graham Eatough and Stephen Sutcliffe
Artist Talk
Sun 29 April, 3pm-5pm 2018
Event & Talk
Mick Peter
The Regenerators: Publication Launch & Artist Talk
Sat 28 April, 4pm-6pm 2018
Event & Talk
Lubaina Himid in Conversation with Mother Tongue
Sat 21 April, 2pm-3pm 2018
Event & Talk
Glasgow International 2018 Daily Tours
Fri 20 April - Mon 7 May 12pm daily 2018
Event
Cellular World Panel Discussion
Fri 20 April, 12 noon-1.30pm 2018
Event & Talk
Lucia Farinati and Claudia Firth
Listening in Solidarity, Listening in Disagreement
Fri 4 May, 2-5pm Fully accessible, including parking and accessible toilets. 2018
Event
XSexcentenary
NOT DEAD YET Yoga
Sat 21st April, 11.30am-12.30pm Sat 28th April, 11:30am-12:30pm 2018
Event
Janie Nicoll and Ailie Rutherford
At What Cost
Sunday 22 April, 4pm-6pm Fully accessible, including parking and accessible toilets. 2018
Event & Talk
Marjorie Allthorpe-Guyton, Maria Fusco, Helen Nisbet, Chris Fite-Wassilak, Richard Parry, Mason Leaver-Yap
Oh, What a Blow that Phantom Gave Me! - Experimental Art Criticism
Saturday 28th April, 2-6pm 2018
Event & Talk
Pester & Rossi
Infinity Walk
Mon 23rd April, 4-6pm 2018
Event
Tim Head
Black Light
Fri 20 April - Fri 1 June Mon - Fri, 12noon - 5pm 2018
Exhibition
Wetware
Sat 21st April, 7pm-late Partially accessible 2018
Event
Naomi Garriock
Glove Poppet Effigy Making Workshop
Fri 27 April, 2pm - 4pm 2018
Barby Asante and sorryyoufeeluncomfortable
Baldwin’s Nigger Reloaded II
Saturday 5 May, 6.30pm-8pm 2018
Event & Performance
Deniz Uster – Harvest Stone, Cultivate Care:
Community Empowerment Through Community Rights to Buy Land
Friday 27th April, 3pm 2018
Event & Talk
Ayelet Ben Dor, Jedrzej Cichosz, Uist Corrigan, Roi Carmeli, Judith Leupi, Jonny Lyons, Tom Krasny, Tim Sandys and Alex Stursberg
Holy Wave: Opening Event
Friday 20 April, 7pm-11pm 2018
Event
Risotto
Risotto's Riso Room
Poster Nights Thursday 19th April 7-9PMThursday 3rd May 7-9PM Wobby Club Workshop Monday 23rd April 10-5PMThursday 26th April 10-5PM Corners Workshop Tuesday 24th April 10-5PMFriday 27th April 10-5PM Atelier Bingo Workshop Wednesday 25rd April 10-5PM, Saturday 28th April  10-5PM Special Guest Party Night Thursday 26th April 7-9PM 2018
Event
Esther Ferrer with Louise Ahl and Fritz Welch, Jessica Higgins, Sandra Johnston, and Pester & Rossi
House Party
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sat, 10am-5pm Sun, 11am-4pm 2018
Exhibition
Anachronism: a critical and creative tool for the broken, fragmentary and disjointed experience of time
Sat 5th May, 4-6 pm 2018
Event & Talk
Irina Gheorghe
Foreign Language for Beginners
Sun 22nd April, 3.30-4pm 2018
Event & Performance
Hazel Meyer and Cait McKinney
Tape Condition: Degraded
Sat 21 April, 4pm-5.30pm 2018
Event & Talk
Carrie Skinner with Richy Carey, Lindsay Douglas, Michael Ebert-Hanke, Andy Edwards, Alexander Storey Gordon and Jen Sykes
On the waves of the air, there is dancing out there - Performance
Sun 22nd April, 6-8pm 2018
Event & Performance
Owen Piper
Early Learning Printmaking Workshop
Sat 5 May, 10am-12pm 2018
Event
Jedrzej Cichosz
Early Learning Collaborative Painting Workshop
Sat 28th April, 10am-12pm 2018
Event
Nick Evans
Early Learning Plaster and Clay Workshop
Sat 21 April, 10am-12pm 2018
Event
Josée Aubin Ouellette, Jennifer Bailey, Suzanne Déry, Aideen Doran, Lauren Hall, and Claire Shallcross
Bone Meal: Performance Night
Thurs 26th April, 6-9 pm 2018
Event & Performance
Scottish Poetry Library Workshop
Tue 24th April, 2-4pm 2018
Event
XSexcentenary
Necropolis Action 3
Sun 6 May, 2-4pm 2018
Event & Performance
XSexcentenary
Necropolis Action 2
Sun 29th April, 2-4pm 2018
Event & Performance
XSexcentenary
Necropolis Action I
Sun 22nd April, 2-4pm 2018
Event & Performance
Ruth Barker, Jasper Coppes, Alan Currall, Sarah Forrest, Susan Brind, Jim Harold, Shona Macnaughton, Duncan Marquiss, Shauna McMullan, and Joanna Peace
Cabinet Interventions: Performances and Events - Saturday
Saturday 28 April, 1-4pm 2018
Event & Performance
Ruth Barker, Jasper Coppes, Alan Currall, Sarah Forrest, Susan Brind, Jim Harold, Shona Macnaughton, Duncan Marquiss, Shauna McMullan, and Joanna Peace
Cabinet Interventions: Performances and Events - Sunday
Sun 22 April, 1-4pm 2018
Event & Performance
MollyMae Whawell
Berthing (in transit) - Performances
Friday 27 April, 2pm Friday 4 May, 2pm 2018
Event & Performance
Wastepaper Opera and Babaloose
'i' - The Opera
Wed 25th April, 7pm-9pm Thurs 26th April, 7pm-9pm 2018
Event & Performance
Bryony Rose, Frank Polatch, George Ridgway, Jessie Whiteley, Lewis Prosser, Lilian Ptáček, Lizzie Watts, and Megan Jones
SWIAC Scavenger Hunt
Sat 28th April, 7-10pm 2018
Event
Nasher Prize Dialogues
Wed 2nd May, 6-8pm 2018
Event & Talk
Sculpture Placement Group
Exhibition Talk
Sunday 6th May, 3pm 2018
Event & Talk
Sculpture Club
Swap Shop
Sat 28th April, 10-12pm Sat 28th April, 1-3pm 2018
Event
Sculpture Placement Group
Artists and Adopters Speed Dating
Thurs 26th April, 6-8pm 2018
Event
The Poetry Club
Some Words
Sun 6th May, 6-9pm 2018
Event
Only Skin – Draft
On All Fours / Portrait of the Artist as a Young Woman / Dan, Just Dan
Fri 4th May, 7-10pm 2018
Event & Performance
The Poetry Club
Some Sounds
Thurs 3rd May, 7-10pm 2018
Event
SPAM
This Flag is a Hull (Two)
Wed 2nd May, 7-10pm 2018
Event
Nnena Kalu
Work in Progress
Fri 20th April, 10-1pm, 1.30-5pm Sat 21st April, 10-1pm, 1.30-5pm Sun 22nd April, 1-5pm Mon 23rd April 12-4pm 2018
Event
Felix Bahret, Sholto Dobie, Christopher Garrett, Lucas Mascatello, Libby Rothfeld, Godai Sahara and Richard Seaholme
Ascending Delight
Saturday 21st April, 2-4pm 2018
Event & Performance
Deniz Uster
Artist Talk
Sat 21 April, 12pm 2018
Event & Talk
Filipa Ramos
Animal Presences Lecture
Fri 20th April, 11am-12.30pm 2018
Event & Talk
Ross Birrell
The Transit of Hermes Artist Talk
Fri 27 April, 1-2pm 2018
Event & Talk
Jedrzej Cichosz and Roi Carmeli
Picts in Paris/Barbaric New Era
Sun 22 April, 7pm   2018
Event & Performance
Evan Hardy
Hollow/Subterrane
22nd April, 6pm 24th April, 3-6pm 2018
Event & Performance
Linder
Linder's Flag and Film: Artist's Talk
Sun 22nd April, 1-3pm 2018
Event & Talk
Linder
Linder's Flag and Film: Launch Event
Thur 19 April, 6.30am-8.30am 2018
Event
Sheena Leach
Speculative Drawing - Hosted by Transmuted Worlds
Sat 5 May, 1-3pm (9-12 yrs) 2018
Event
Diane Edwards
Sound Murals, Interacting with the Future - Hosted by Transmuted Worlds
Sat 28th April, 10am-12pm (13-16yrs) Sun 29th April, 1pm-3pm (13-16yrs) 2018
Event
Ursula Kam-Ling Cheng
Interactive Digital Drawing - Hosted by Transmuted Worlds
Sat 21 April 10-12pm (13-16yrs) Sat 28th 12-15pm (9-12yrs) 2018
Event
Peel Eezy
The Showroom
20 & 21, 25 - 28 April & 2 - 5 May, 12noon - 5.30pm 2018
Louise Gibson
My Rubbish Art - Hosted by Transmuted Worlds
Sat 21st April, 1pm-3pm Sun 29th April, 10am-12pm 2018
Event
Emma Finn
Before Colloquy
Fri 27 April 6.30pm - 8.30pm Free, no booking required 2018
Event & Screening
Peel Eezy
Pseudo Play
Sunday 29 April 7pm - 9pm Free, no booking required 2018
Event
Peel Eezy
The Showroom
Thur 19 April 6-9pm Sun 29 April 12 noon-6.30pm Free, no booking required 2018
Event
Girlz Club
Performance by Urara Tsuchiya
Fri 27 April 2pm - 5pm Free, booking required 2018
Event & Performance
Girlz Club
Exquisite Offerings
Sun 6 May 1pm - 6pm Free, booking required. To book, contact Urara Tsuchiya at. 2018
Event & Performance
Aniara Omann and Gary Zhexi Zhang
Cross-feed: Presentation & Screening

Thurs 26 April, 6.30pm - 8.30pm 2018
Event & ScreeningTalk
Aniara Omann and Gary Zhexi Zhang
Cross-Feed Opening Reception
Sat 21st April, 7-9pm 2018
Event
Michelle Hannah
KEENER performances
Fri 20 - Sun 21 April Exhibition Fri - Sun, 12-5pm (Performance daily at 3pm) Thu 26 - Sun 29 April Exhibition Thu - Sun, 12-5pm (Performance daily at 3pm) Thu 3 - Mon 7 May Exhibition Thu - Mon, 12-5pm (Performance daily at 3pm) 2018
Event & Performance
Elizabeth Hudson
May Day Trolley Joust
Monday 7th May, 3-4pm 2018
Event
The Faceless Enemy of Me, Sits in the Squares
Bobby Sayers
Sunday 29th April, 3-4pm 2018
Event & Performance
XSexcentenary
NOT DEAD YET
One Stop Memorial Shop at Ladywell Business Centre Fri 20 April - Mon 7 May Hub: Mon - Wed & Fri - Sat, 11am-5pm Thu, 11am-8pm Performances at Glasgow Necropolis Sun 22 April, 2-4pm - meet at Necropolis main entrance gate Sun 29 April, 2-4pm - meet at Necropolis main entrance gate Sun 6 May, 2-4pm - meet at Ladywell Business Centre - procession to Glasgow Necropolis followed by A WAKE! End celebration at Ladywell Business Centre 2018
Exhibition
Marion Ferguson, Jennifer Wicks, Belinda Gilbert Scott and Ruth Switalski
Between preservation and immanent decay
Fri 20 April – Mon 7 May Daily 12pm-5pm Thur and Sat, late opening until 7pm or by appointment at other times   2018
Exhibition
Marija Nemcenko
Artist Talk
Wed 25 April, 7pm Partially accessible 2018
Event & Talk
Sarah Forrest, Sue Tompkins, Geneva Sills & Toby Paterson. Curated by Paula Zambrano and Civic Room
Against Time
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Sun, 12pm-6pm Partially accessible 2018
Exhibition & Performance
Kirsty Hendry and Ilona Sagar
Lab-oratory
Sun 6 May 1pm-4.30pm 2018
Event
Kirsty Hendry and Ilona Sagar
Self-Service - Screening
Thu 26 Apr 7pm-9pm 2018
Event & Screening
Nicolas Party
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Wed & Fri, 10am - 6pm Thu, 10am - 8pm Sat & Sun, 12pm - 5pm Tue 8 - Sat 26 May Thu - Sat, 12pm - 5pm 2018
Street Level Photoworks present La Nuit de L’Instant
Thu 26 April, 6pm-10pm Partial accessible 2018
Event
Santo Tolone
The distance between the fridge and my belly, or rather between your eyes and this title
Fri 20 April - Mon 7 May Mon – Sun, 12 noon-6pm Not accessible 2018
Exhibition
Georgia Horgan
Saturday – an audio guide
Fri 20 April - Mon 7 May Exhibition on display 24 hours Partially accessible 2018
Exhibition
Ruth Barker, Jasper Coppes, Alan Currall, Sarah Forrest, Susan Brind, Jim Harold, Shona Macnaughton, Duncan Marquiss, Shauna McMullan, and Joanna Peace
Cabinet Interventions
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 10am-5pm Partially accessible 2018
Exhibition
Bianca Baldi, Irina Gheorghe, Kapwani Kiwanga, Alex Impey, Nina Liebenberg, Sarah Pierce, and Alexandra Sukhareva
The Landis Museum
Fri 20 April - Sat 12 May Open Mon-Sun until 6 May, 12pm-5pm
Then open Fri 11 &  Sat 12 May12pm-5pm
2018
Exhibition
Hugo Scott
On the Edge of Town
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sat, 10am-6pm Sun: 12 noon-6pm 2018
Exhibition
Dmitri Galitzine
At This Stage
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sat, 10am-6pm Sun, 12 noon-6pm 2018
Exhibition
Richard Wentworth and Victoria Miguel
A Roomful of Lovers (Glasgow)
Fri 20 April – Sun 6 May Mon – Sat, 10am-6pm Sun, 12 noon-5pm 2018
Exhibition & Performance
Hardeep Pandhal
Self-Loathing Flashmob
Thu 20 April – Mon 7 May Mon - Sun 10am - 6pm Partially accessible 2018
Director's Programme & Exhibition
E. Jane
Lavendra
Fri 20 April – Mon 7 May Mon - Sun 10am - 6pm 2018
Director's Programme & Exhibition
Glasgow International Hub
Fri 20 April – Mon 7 May Mon– Sun, 10am-6pm 2018
Simon Buckley and Othmar Farré Present FOUNDATION PAINTING SHOW
Jedrzej Cichosz, Olga Cerkasova, Adrian Falkner, Michael Fullerton, Paula Henrike Herrmann, Jan Kiefer, Andrew Kerr, Mathis Gasser, Raphael Linsi, Sophie Mackfall, France-Lise McGurn, Victoria Morton, Alys Owen, Max Ruf, Justin Stephens, Mandy Ure, Anna Diehl
Thu 20 April – Mon 7 May Mon – Fri, 9.30am-5.30pm Sat, 9am-5pm Sun, 11am-5pm 2018
Exhibition
Elizabeth Hudson, Tim Sandys and Bobby Sayers
Tilting at Windmills
Fri 20 April - Mon 7 May Open 24 hours 2018
Exhibition
Bryony Rose, Frank Polatch, George Ridgway, Jessie Whiteley, Lewis Prosser, Lilian Ptáček, Lizzie Watts, and Megan Jones
Say What I Am Called
Fri 20 April - Mon 7 May Mon & Tue, 12 noon - 6pm Wed & Thu, 4pm - 7pm Fri - Sun, 12 noon - 6pm Partially accessible 2018
Exhibition
Jedrzej Cichosz, Nick Evans, Charlie Hammond, Giuseppe Mistretta, Neil McGuire, Scott Myles, Toby Paterson, Edwin Pickstone, and Owen Piper
Early Learning - Curated by Mhari McMullan and Katy West
Fri 20 April – Mon 7 May Tue – Thu & Sat, 10am-5pm Fri & Sun, 11am-5pm 2018
Exhibition
Felix Bahret, Sholto Dobie, Christopher Garrett, Lucas Mascatello, Libby Rothfeld, Godai Sahara and Richard Seaholme
Ascending Delight
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sat, 9am-5pm 2018
Exhibition
Only Skin, SPAM and Colin Herd
This Flag is a Hull (Two)
Wed 2 May – Sun 6 May Wed – Sun, 7pm-11pm 2018
Event
Sofie Alsbo, Maria de Lima, Craig Dow, Timo Kube, Ines Rebelo and Francis Thorburn
Cleave
Fri 20 April - Mon 7 May Wed - Sun, 12 noon-5pm 2018
Exhibition
The Number Shop Studios and Gallery: Natasha Russell, Alessandro Di Massimo, Flo Gordon, Theo Cleary, Fiona Beveridge, Beck Tait, Iain Sommerville, Joe Coghill, Lewis Matheson, Natalie Doyle, Alistair Grant & Amalia Turkieltaub
REFRACTION
Tue 20 April – Tue 15 May 24 hours 2018
Exhibition
Maeve Redmond, Sophie Dyer, Fiona Jardine
The Persistence of Type (vol. III)
2018
Event & Performance
David Sherry, Clara Ursitti, Erica Eyres, Jack Cheetham, and Beagles & Ramsay
Good £uck
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Fri, 9.30am-5pm Sat, 10am-5pm Sun, 11am-5pm   2018
Exhibition
Kate Briggs, Joseph Buckley, Francis McKee, Vivian Sky Rehberg, Sarah Tripp, Nina Wakeford and Brighton Upton-Trust
Invitations to Forms
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Thu, 9am-8pm Fri – Sat, 9am-5pm 2018
Exhibition & Talk
Florida: Caitlin Merrett King, Hannah Reynolds and Isabella Widger
Big Time Sensuality
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Wed & Fri - Sun, 12 noon-6pm Thu, 12 noon-8pm Fully accessible 2018
Exhibition
Christopher L G Hill, feat. untitled, unrecognised, anon and not named, Jarsdell Solutions Ltd, It’s Our Playground
Artist's Type Foundry Spring/Summer '18 Collection
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Wed & Fri – Sat, 11am-6pm Thu, 11am-8pm Sun, 12 noon-5pm Partially accessible 2018
Exhibition
Ayelet Ben Dor, Jedrzej Cichosz, Uist Corrigan, Roi Carmeli, Judith Leupi, Jonny Lyons, Tom Krasny, Tim Sandys and Alex Stursberg
Holy Wave
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Sun,12pm-6pm 2018
Exhibition
Erica Eyres, Carla Scott Fullerton, Levi Hanes, Conor Kelly, Garnet McCulloch, Dan Monks, Hirofumi Suda, and Kari Stewart
Glasshouse
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 10am-6pm 2018
Exhibition
Will Kendrick, Joey Holder, Lewk Wilmshurst, Eva Papamargariti, Christopher MacInnes, Samuel Capps, Diane Edwards, Ben Skea, and Andrew Sunderland
Second Nature
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Thu, 11am-6pm Fri – Sat, 11am-7pm Sun, 11am-6pm 2018
Exhibition
Craig Mulholland, Carmel O’Brien and MVB
N-E-U P-N-E-U-M-A-T-I-C-S !
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 11am-5.30pm Performances by MVB: Devil's Milk Fri 27 April, 6pm Fri 4 May, 6pm Showroom Dummy Sat 28 April, 4pm Sat 5 May, 4pm Living Lipstick Sun 6 May, 6pm 2018
Event & Exhibition
Yon Afro Collective: Najma Abukar, Layla-Roxanne Hill, Sekai Machache, and Adebusola Debora Ramsay
(Re)imagining Self and raising consciousness of existence through alternative space and (re)imagined place
Fri 20 April - Mon 7 May Mon – Wed & Fri, 1.30pm-6pm Thu, 2pm-8pm Sat, 11am-5pm 2018
Exhibition
Hamish Chapman, Andrew Sim & Paul McKee
Heaven to See
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 12 noon-5pm Not accessible 2018
Exhibition
Louise Gibson, Diane Edwards, Sheena Leach, Ursula Kam Ling Cheng and Erika Stevenson
Transmuted Worlds
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 12 noon-6pm Partially accessible 2018
Exhibition
Josée Aubin Ouellette, Jennifer Bailey, Suzanne Déry, Aideen Doran, Lauren Hall, and Claire Shallcross
Bone Meal
Thu 19 April – Mon 7 May Tue – Thu, 10am-5pm Fri & Sat, 12 noon-7pm Sun, 12 noon-6pm 2018
Exhibition
Charlotte Arnhold, Erica Eyres, Urara Tsuchiya and Ellis Luxemburg
Girlz Club
Fri 20 April - Sun 6 May Mon – Fri, 11.30am-5.30pm Sat – Sun, 12 noon-6pm 2018
Exhibition & Performance
Ewan Mitchell, Camara Taylor & Zoé Schreiber
Roadmaps
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Fri, 11am-6pm Sat – Sun, 12 noon-6pm 2018
Exhibition
Janie Nicoll and Ailie Rutherford
In Kind
Centre for Contemporary Arts Glasgow (CCA) 350 Sauchiehall Street Glasgow G2 3JD Wed 18 April – Fri 27 April Mon - Sun, 1-5pm Platform 1000 Westerhouse Road Glasgow G34 9JW Fri 27 April – Wed 2 May Mon – Sun, 1-5pm Trongate 103 103 Trongate Glasgow G1 5HD Wed 2 May – Mon 7 May Mon – Sun, 1-5pm 2018
Exhibition
Bahar Yürükoğlu and Alex Sarkisian
I can't open the can because my nails are painted
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 10am-5pm At House For An Art Lover's Bothy 2018
Exhibition
Erin Busswood and Alannah Clamp
Social Dramas
Fri 20 April – Mon 7 May Daily 12pm-5pm Thur and Sat, late opening until 7pm or by appointment at other times 2018
Exhibition
Alys Owen and Beth Shapeero
LOOP
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sat, 6.30am-11.30pm Sun, 10am-6pm Performances With garments designed by Asia Apolonia Przytarska Fri 20 April: 2-2.30pm Looping between St Enoch and Buchanan Street stations. Fri 27 April: 4-4.30pm Looping between Cowcaddens and St. George's Cross stations Fri 4 March: 4-4.30pm Looping between St Enoch and Buchanan Street stations Partially accessible 2018
Ruth Switalski and Anthony Brotheridge
Material Objects
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Fri, 12 noon-4pm Thu, 12 noon-8pm Sat - Sun, 11am-5pm Partially accessible 2018
Exhibition
Esther Ferrer with Louise Ahl and Fritz Welch, Jessica Higgins, Sandra Johnston, and Pester & Rossi
MINIMAL/POOR/PRESENT
Mon 23 April 6pm 2018
Event & Performance
Aniara Omann & Gary Zhexi Zhang
Cross-feed
Fri 20 April – Sun 13 May Mon – Wed & Fri – Sun, 11am-6pm Thu, 11am-8pm 2018
Exhibition
Anneke Kampman and Katherine MacBride
A public library of and for listening
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Thu, 12 noon-8pm Fri & Sat, 12 noon-5pm Accessible - please note that wheelchair access is via Granville Street entrance. 2018
Exhibition
Kirsty Hendry and Ilona Sagar
Self-Service
Fri 20 April - Mon 7 May Screening Event Thu 26 April, 7pm-9pm Cinema at CCA Participatory Event Sun 6 May, 1pm-4.30pm Clubroom at CCA 2018
Jonny Lyons and Matt Barnes
We Disappear
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Fri, 2pm-6pm Thu, 2pm-8pm Sat & Sun, 12 noon-6pm 2018
Exhibition
Beatrice Loft Schulz, Laura Morrison
The Sticks
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Sun, 12noon-5pm Not accessible 2018
Exhibition
MAP magazine – Curated by Deborah Jackson. Featuring works by Lucy Beech, Emma Finn & Peel Eezy
We Who Are About To...
Savoy Centre 20& 21, 25-28 April & 2-5 May, 12noon-5.30pm CCA Cinema Fri 27 April, 6.30pm-8.30pm CCA Clubroom Sun 29 April, 10am-4pm Sun 29 April, 7-9pm Platform Sun 6 May, 1.30pm, 3pm & 4.30pm     2018
Exhibition
Florrie James, Sam Bellacosa
4 Day Weekend Underground
Sat 5 May - Sun 6 May Sat & Sun, 7pm-9pm 2018
Event & PerformanceScreening
Lauren Gault and Sarah Rose
Sequins
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 9am-7pm Facilities/parking at Glasgow Sculpture Studios, The Whisky Bond, Mon-Sat, 9am-5pm Partially accessible Please note that the exhibition is at two locations close to The Whisky Bond rather than in it. See the map below:   2018
Exhibition
Ragnar Jónasson, Thor Sigurthorsson
Hold the door
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Sun, 12 noon-5pm 2018
Exhibition
Paul Deslandes & Tine Bek
As we fall we walk
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Sun, 10am-5pm At House For An Art Lover's Studio Pavilion. 2018
Exhibition
Augustas Serapinas
Blue Pen
Fri 20 April – Sat 26 May Mon – Sun, 11am-6pm 2018
Exhibition
Carla Scott Fullerton
Stretch/Pulled/Inked
Fri 20 April - Mon 7 May Mon – Wed & Fri-Sun, 10am-6pm Thu, 10am-8pm Partially accessible 2018
Exhibition
Ciara Phillips
Show Me Your Glow
Fri 20 April – Sun 3 June Mon – Wed & Fri – Sun, 10am-6pm Thu, 10am-8pm 2018
Exhibition
Carrie Skinner with Richy Carey, Lindsay Douglas, Michael Ebert-Hanke, Andy Edwards, Alexander Storey Gordon and Jen Sykes
On the waves of the air, there is dancing out there
Fri 20 April - Mon 7 May Installation: Mon - Sun, 24 hours Performance Sun 22nd April, 6-8pm. Free, not ticketed.

2018
Event & Performance
Corin Sworn
Fri 20 April – Mon 7 May Mon-Sun, 12 noon-6pm Wed 9 May – Sat 26 May Wed-Sun, 12 noon-6pm Not accessible 2018
Exhibition
Deniz Uster
Citadel
Fri 20 April – Fri 1 June Mon – Wed & Fri – Sat, 10am-5pm Thu, 10am-8pm Sun, 11am-5pm Closed 16 - 21 May 2018
Exhibition
Duggie Fields
Fri 20 April – Mon 7 May Mon– Weds & Fri, 10am-6pm Thu, 10am-8pm Sat and Sun, 12pm-5pm Tue 8 – Sat 26 May Mon-Fri, 10am-6pm Sat, 12pm-5pm     2018
Exhibition
Douglas Morland
For Matthew
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Thu & Sat 12 noon-6pm Fri 12 noon-8pm Sun 12 noon-5pm Partially accessible 2018
Event & ExhibitionPerformance
Esther Ferrer
I’m Going To Tell You About My Life
Sun 22 April 1pm 2018
Event & Performance
Glasgow Open Dance School (G.O.D.S)
Glasgow Open Dance School (G.O.D.S) Weekend
Sat 28 April - Sun 29 April Sat, 10am-8.30pm Sun, 10am-5pm 2018
James Pfaff
Alex & Me
Fri 20 April – Sun 1 July Mon – Wed & Fri– Sat, 10am-5pm Thu, 10am-8pm (for Gi dates only) Sun, 12 noon-5pm 2018
Exhibition
Jessica Ramm
Personal Structures
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Sun, 10am-5pm 2018
Exhibition & Performance
Katinka Bock
Radio Piombino
Fri 20 April – Sun 8 July Wed – Sun, 12 noon-5pm Thu, 12 noon-7pm During Glasgow International (20 April to 7 May): Mon – Sun, 12 noon-5pm Thu, 12 noon-7pm Partially accessible 2018
Exhibition
Linder
Linder’s Flag and Film
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Wed & Fri - Sun, 10am-6pm Thu, 10am-7.30pm 2018
Exhibition
Marco Giordano
I'm Nobody! Who are you?
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Fri, 8am-6pm Sat - Sun, 12 noon-4pm Not accessible. 2018
Event & Performance
Michael Fullerton
Seminal event
Fri 20 April – Mon 7 May Mon - Sun, 12 noon-6pm Not accessible 2018
Exhibition
Marija Nemcenko
BRUT
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 1pm-4pm Artist's talk Wed 25 April, 7pm Partially accessible 2018
Exhibition
Michael White
Highway To Nothing
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 10am-6pm Partially accessible 2018
Exhibition
Michelle Hannah
KEENER
Fri 20 - Sun 29 April Thu - Sun, 12-5pm (Performance daily at 3pm) Thu 3 - Mon 7 May Thu - Mon, 12-5pm (Performance daily at 3pm) Partially accessible 2018
Exhibition & Performance
Mick Peter
The Regenerators
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Wed & Fri-Sun, 10am-6pm Thu, 10am-8pm 2018
Director's Programme & Exhibition
MollyMae Whawell
Berthing (in transit)
Monday 23 April – Mon 7 May Mon - Fri, 11am-4pm

Performances: Friday 27 April, 2pm Fri 4 May, 2pm Not ticketed

2018
Exhibition & Performance
Nadia Myre
Code-Switching and Other Work
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Wed & Fri – Sat, 10am-5pm Thu, 10am-8pm Sun, 11am-5pm   2018
Exhibition
Nnena Kalu
Fri 20 April – Sat 26 May Mon – Sat, 10am-5pm Sun, 11am-4pm 2018
Exhibition
Old Hair
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Thu & Sun, 12 noon-12 midnight Fri & Sat, 12 noon-1am Partially accessible 2018
Event & PerformanceScreening & Talk
Radclyffe Hall
Deep Down Body Thirst
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Wed & Fri - Sun, 5pm-7pm Thu, 5pm-9pm Not accessible 2018
Exhibition
Raydale Dower
Intervals
Thu 19 April – Sun 22 April Thu 5pm - Sun 5.22pm 2018
Exhibition & Performance
Ric Warren
SITE ACQUIRED
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Sun, 12 noon-6pm 2018
Exhibition
Robert Thomas James Mills
The Legend of St Mungo?
Fri 20 April, 5.45pm Wed 25 April, 2pm Thu 3 May, 7pm Sun 6 May, 4pm 2018
Event & Performance
Rose Marcus
Core
Thurs 20 April – Mon 7 May Mon– Sun, 10am-6pm (Thu, 10am-8pm) Tue 8 May – Sat 2 June Tue-Sat, 11am-6pm Partially accessible 2018
Exhibition
Rosie O’Grady (Open Glasgow Bursary Recipient)
May Day
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Sun, 10am-5pm Please note that Rosie's work is on display at both the Heritage Centre and the main House for an Art Lover building. 2018
Exhibition
Ross Birrell
The Transit of Hermes
Fri 20 April – Sun 3 June Mon – Sat, 11am-6pm Sun, 12 noon-6pm 2018
Exhibition
Sculpture Placement Group
Sculpture Showroom
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sat, 12 noon-5pm Sun, 12 noon-4pm 2018
Exhibition
Richie Moment, India Mackie, Adam Shield, Gabriella Boyd, Jack Burton, Anikó Kuikka, Martin Groß, Jessy Jetpacks, Jonathan Kelly, Sam Austen, Fani Parali, Sebastian Jefford and more
CHUMMING
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Sun, 10am-6pm 2018
Exhibition
Sorryyoufeeluncomfortable
(But) What Are You Doing About White Supremacy?
Fri 20 April – Mon 7 May Wed – Sun, 12 noon-5pm Thurs 10 – Sun 20 May Thurs – Sun, 12 noon-5pm 2018
Exhibition
Susannah Stark
Unnatural Wealth
Sat 21 April, 11am-6pm Sun 22 April, 12 noon-6pm 2018
Event & Exhibition
Susanne Nørregård Nielsen 
Pencil to Paper
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Wed & Fri – Sun: 10am-5pm Thur: 10am-7pm 2018
Exhibition
Toby Paterson
Penumbralism
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Wed & Fri – Sun, 12 noon-5pm Thu, 12 noon-8pm Preview: Thu 19 April, 5-8pm Partially accessible 2018
Exhibition
Torsten Lauschmann
War of the Corners
Tue 17 April – Mon 7 May Mon – Wed & Fri – Sun, 10am-5pm Thu, 10am-7pm 2018
Exhibition
Scott Caruth
Cazzate Su Cazzate (Bullshit On Bullshit)
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 10am-5pm At House For An Art Lover's Project Space 2018
Exhibition
Ulrike Ottinger
Still Moving: the Films and Photographs of Ulrike Ottinger
Fri 20 April – Sun 29 July Mon – Sat, 10am-5pm Sun, 11am-4pm 2018
Exhibition & Screening
Urs Fischer
Maybe
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Wed & Fri, 10am-6pm Thu, 10am-8pm Sat & Sun, 12pm-5pm Tue 8 – Sat 26 May Thu – Sat, 12pm-5pm, or by appointment   2018
Exhibition
Winnie Herbstein
Studwork
Fri 20 April - Mon 7 May Mon - Sun, 10am-5pm At House For An Art Lover's Shed 3 2018
Exhibition
XSexcentenary
NOT DEAD YET - Performances at Glasgow Necropolis
One Stop Memorial Shop at Ladywell Business Centre Fri 20 April - Mon 7 May Hub: Mon - Wed & Fri - Sat, 11am-5pm Thu, 11am-8pm Performances at Glasgow Necropolis Sun 22 April, 2-4pm - meet at Necropolis main entrance gate Sun 29 April, 2-4pm - meet at Necropolis main entrance gate Sun 6 May, 2-4pm - meet at Ladywell Business Centre - procession to Glasgow Necropolis followed by A WAKE! End celebration at Ladywell Business Centre 2018
Event & Performance
Graham Eatough and Stephen Sutcliffe
No End to Enderby
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Wed & Fri - Sun, 10am-6pm Thu, 10am-8pm The total duration of this work is 50mins approx and screenings will start on the hour. 2018
Director's Programme & ExhibitionScreening
Mark Leckey
Nobodaddy
Fri 20 Apr - Sun 1st July Mon - Fri, 12-5pm Sat & Sun, 12-6pm Fri 20 Apr 12-6pm 2018
Director's Programme & Exhibition
Kapwani Kiwanga
Soft Measures
Fri 20 Apr - Sun 17 June Mon - Fri, 12-5pm Sat & Sun, 12-6pm Fri 20 Apr 12-6pm   2018
Director's Programme & Exhibition
Tai Shani
Dark Continent: SEMIRAMIS
Exhibition Fri 20 Apr - Mon 7 May Mon - Fri, 12-5pm Sat & Sun, 12-6pm Fri 20 Apr 12-6pm Performances Thur 19 April1.30pm; 3.30pm Fri 20 April12.30pm; 2.30pm; 4.30pm; 7.30pm Sat 21 April12.30pm; 2.30pm; 4.30pm Sun 22 April12.30pm; 2.30pm*; 4.30pm* *These performances will have BSL interpretation

Performances will start at the times listed above - no late comers will be permitted.

Duration: 45 minutes.

Free, no booking required.

*Please note these performances contain extreme and adult content

2018
Director's Programme & ExhibitionPerformance
Lubaina Himid
Breaking in, Breaking out, Breaking up, Breaking down.
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Thu & Sat, 10am-5pm Fri & Sun, 11am-5pm 2018
Director's Programme & Exhibition
iQhiya
Fri 20 April – Mon 7 May Mon – Sun, 11am-5pm Performance: Fri 20 April 6pm 2018
Exhibition
Joseph Buckley, Jamie Crewe, Jesse Darling, Cécile B. Evans, Lynn Hershman-Leeson, E. Jane, Sam Keogh, Mai-Thu Perret, John Russell
Cellular World: Cyborg-Human-Avatar-Horror
Fri 20 April – Sun 7 October Mon – Wed & Sat, 10am-5pm Thu, 10am-8pm Fri & Sun, 11am-5pm Performance by Sam Keogh: Sat 21 April, 12pm 2018
Director's Programme & Exhibition